Relacja z Santa Run Kartuzy

W niedzielę, 17 grudnia 2017, w parku Solidarności odbyła się trzecia edycja Mikołajkowego Festiwalu Zdrowia, którego głównym punktem był 7 kilometrowy bieg uliczny Santa Run Kartuzy. Po włączeniu dopiero przed rokiem biegu mikołajowego do programu, liczba zawodników i zainteresowanie imprezą przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. 

 

538

 

794

 

2016
2017
 
+48%
Historia frekwencji OPEN

Do Kartuz zjechało się ponad 1200 sportowców w różnym wieku, od dzieci 2 letnich do aktywnych kilkudziesięciolatków z całego Pomorza, ale byli i tacy, którzy przybyli z dalszych rejonów kraju – Bydgoszczy, Świnoujścia, Koszalina czy Torunia. Santa Run Kartuzy ukończyło 794 finiszerów! Ci co wystartowali, już wiedzą, że jest to obowiązkowa pozycja w kalendarzu biegacza i najlepsza mikołajkowa zabawa. Bo właśnie o zabawę i uśmiech najbardziej chodziło.

Swój czas w mikołajkowym święcie sportu mieli tez rowerzyści, których na trasie pojawiło się około 50. Zwarta kolumna przebranych rowerzystów prowadzone przez grupę Rowerowe Kaszuby pokonała trasę blisko 10k kilometrów.

Punktualnie o godz. 13:00 zainaugurowano biegi dziecięce w pogoni za Mikołajem i bałwankiem. Na początek rozpoczęła się rywalizacja najmłodszych propagatorów sportu biegowego czyli przedszkolaków. Emocji wśród wszystkich 6 biegów nie brakowało. Łącznie w zawodach „Goń Mikołaja” wystartowało blisko 320 dzieci w wieku od 2 roku życia do 6 klasy szkoły podstawowej.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali biegu głównego. Punktualnie o godzinie 14:30 z ul. Chmieleńskiej ruszyła na ulice Kartuz fala kolorowych biegaczy. To nie była zwykła fala, w zasadzie to była rzeka fantastycznych biegaczy, przebranych w piękne stroje mikołajów, bałwanków, choinek, śnieżynek, reniferów, elfów skrzatów…

Zrobiło się bajkowo i barwnie w całym mieście. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się pokonać 7 kilometrową trasę w przebraniu na mecie czekały specjalne nagrody w postaci wygodnych czapek sportowych wykonane z elastycznego materiału. Warto dodać, że łącznie przebranych było ponad 50 % finiszerów czyli ok. 430 zawodników! Na mecie każdy zawodni otrzymał stalowy medal – duży, ciężki, kolorowy – jeden z najpiękniejszych – podkreślali biegacze!

Wielu zawodników chwaliło trasę. Pomimo, że uważana przez wielu za stosunkowo trudną, z wieloma wzniesieniami, to padły bardzo dobre jak na tą porę roku rezultaty, zarówno wśród czołówki, jak i pozostałych biegaczy. Z pewnością dużym walorem była jej duża zmienność, ciekawe, malownicze miejsca w Kartuzach, przez co dystans mijał szybko co rekompensowało trudy i kryzysy.

Nie zabrało na starcie czołówki krajowej. Ponownie pojawił się Łukasz Kujawski z Żukowa (przed rokiem trzeci), tym razem od początku podyktował mocne tempo. Plan Łukasz pokrzyżował będący w wysokiej dyspozycji Emil Dobrowolski, który już po kilometrze przejął inicjatywę i nie oddał zwycięstwa do końca. Jako trzeci finiszował teść Emila, 52 letni maratończyk z Lęborka, także wielokrotny medalista krajowych czempionatów różnych kategorii – Piotr Pobłocki.

Warto dodać, że Łukasz niebawem zostanie ojcem. Monika Czapiewska – prywatnie jego małżonka, świetna pomorska biegaczka jest w zaawansowanej ciąży, więc życzymy parze dużo radości i szczęśliwego rozwiązania. Trzymamy kciuki!

Wśród Pań znakomicie zaprezentowała się Dominika Nowakowska, która ukończyła miejsce na wysokim 5 miejscu w klasyfikacji generalnej, pierwsza wśród Pań. W pięknym stroju elfinki pokonała trasę w czasie 24:53. Z minutową stratą pojawiła się debiutująca w Kartuzach Kamila Pobłocka – Dobrowolska. Podium uzupełniła Magdalena Pazda – Pozorska ze Słupska.

Santa Run Kartuzy – wyniki, 7km:

Mężczyźni
1. Emil Dobrowolski – LLKS Prefet Śniadowo Łomża – 21:26
2. Łukasz Kujawski – GKS Żukowo – 0:21:37
3. Piotr Pobłocki – UKS Ekonomik Maratończyk Lębork – 23:01

Kobiety
1. Dominika Nowakowska – Akademia Biegowa Kiełpino – 0:24:53
2. Kamila Pobłocka – Dobrowolska – UKS Ekonomik Maratończyk Lębork – 25:52
3. Magdalena Pazda – Pozorska – Night Runners Słupsk – 27:07

Na koniec w sali KCK obyło się podsumowanie – dekoracje, losowania nagród, podziękowania dla Sponsorów. W konkursie na najładniejsze przebranie zwyciężyły sanie, drugie miejsce – bombka choinkowa i trzecie miejsce mikołaj biskup. Tutaj od razu warto podkreślić – organizatorzy byli pod naprawdę ogromnym wrażeniem ilości osób przebranych i różnorodności strojów. W losowaniu nagród pula wyniosła ok. 4 tysiące złotych. Najatrakcyjniejszymi nagrodami były: voucher na pobyt dla dwojga w Dolinie Charlotty, vouchery na tatuaże od studia Inaczej w Kartuzach, sprzęt Agd i RTV. Gratulujemy szczęśliwcom.

–  Za nami dopiero druga edycja, a przyniosła wiele zmian organizacyjnych, które podniosły standard wydarzenia. Spłynęły do nas steki pozytywnych informacji zwrotnych drogą elektroniczną, meilami czy smsami. Za wszystkie bardzo dziękujemy. To zasługa całego zespołu, który jest młody i w którym niektórzy są bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie, a coraz bardziej się zgrywamy. Każdy staje się ważnym ogniwem imprezy stanowiącym o jej jakości. Zawsze podkreślam, że jest co poprawiać, bo impreza sportowa jest tak dynamicznym tworem, że wielu rzeczy nigdy nie jest się w stanie przewidzieć. Nasze doświadczenie procentuje, co też dostrzegają sami zawodnicy i tłumie do nas przybywają. Jak widać, że standardy z Biegu Arasmusa, który także organizujemy, udało się przełożyć na Santa Run Kartuzy i dzięki temu mamy w regionie kolejną dobrą imprezę sportową, promującą region Kaszubski. Organizujemy biegi przez biegaczy dla biegaczy! Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy się świetnie bawili. Do zobaczenia w przyszłym roku. – przekazuje Karol Nowakowski, Dyrektor imprezy.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta kartuski Janina Kwiecień oraz Polski Komitet Olimpijski.

Dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom za wsparcie. Pozdrawiamy i dziękujemy współorganizatorom za wzorową współpracę: Grupie Rowerowe Kaszuby, Miastu i Gminie Kartuzy orz Pizzerii Bemol, Kartuskiemu Centrum Kultury, Powiatowi kartuskiemu, pracownikom Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego i Wojewody Pomorskiego. Nie można tutaj zapomnieć o wszystkich wolontariuszach pracujących przy obsłudze – Harcerzom z Kartuz i Kiełpina, czy zabezpieczających trasę funkcjonariuszach kartuskiej Policji, straży miejskiej z Kartuz, strażakach i uczniach klasy policyjnej przy Liceum nr 2 w Kartuzach.

Zapraszamy na nasz fanpage: KLIKNIJ TUTAJ

Galeria zdjęć: KLIKNIJ TUTAJ

Wyniki: KLIKNIJ TUTAJ

Dziękujemy wszystkim za udział! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia – Spokoju, Zdrowia, Radości z każdego startu.

Zapraszamy Was na nasze imprezy w 2018 roku:
– 3. Bieg Arasmusa – 16.09.2018 – www.biegarasmusa.pl
– Santa Run Kartuzy – 16.12.2018 – www.santarunkartuzy.pl

Organizatorzy: Akademia Biegowa Kartuzy

Gmina Kartuzy
Rowerowe Kaszuby
Bemol Pozzieria

Dodaj komentarz